Szokujące 7 Metod Aby znaleźć psychologa - dla zdrowia i urody

psychoterapia-gestalt.pl

Jakie można wyróżnić etapy terapii Gestalt

Terapia Gestalt należy do nurtu terapii humanistycznych, a jej głównym celem jest poszerzenie świadomości człowieka. Terapia Gestalt, jak każda inna psychoterapia, przebiega z uwzględnieniem poszczególnych etapów. Pi

Szokujące 7 Metod Aby znaleźć psychologa - dla zdrowia i urody psychoterapia-gestalt.pl
erwszy etap terapii Gestalt polega na przeprowadzaniu rozmowy wstępnej z indywidualnym klientem, której celem jest poznanie obecnego stanu pacjenta. Drugi etap to tak zwana terapia otwarcia, podczas którego pacjent powoli oswaja się z terapeutą na skutek emocjonalnego otwarcia. Na tym etapie psychoterapii jeszcze nie rozwiązuje się problemów pacjenta. Trzeci etap psychoterapii Gestalt to właściwe rozwiązywanie problemów, gdzie pacjent jest powoli wprowadzany w głąb siebie, czyli w skutek rozmów indywidualnych pacjent może odkryć swoje prawdziwe emocje, które mogły być wcześniej zablokowane. Ostatnim, czyli czwartym etapem terapii, jest dokonanie oceny postępów, jakie pacjent zrobił w ramach terapii. Oceny udziela terapeuta oraz inni pacjenci z terapii grupowej. Należy pamiętać, że każda psychoterapia jest procesem długotrwałym.


Kto może zostać psychoterapeutą

Przeprowadzaniem psychoterapii zajmuje się odpowiednio wykwalifikowana do tego osoba, która najczęściej ukończyła studia magisterskie oraz posiada skończony kurs z danej szkoły psychoterapeutycznej. Osoba taka, która świadczy usługi w gabinecie psychologicznym, jest nazywana psychoterapeutą. Praca jako psychoterapeuta z pewnością może być źródłem ogromnej satysfakcji, zwłaszcza jeśli chce się pomagać ludziom. Psychoterapeutą powinna zostać osoba, która jest w stanie dobrze słuchać innych, bez zbędnego oceniania. Ponadto psychoterapeuta, żeby dobrze świadczyć swoje usługi, musi dysponować szeroką wiedzą na temat działania różnych mechanizmów psychologicznych. Można wyróżnić kilka głównych nurtów psychoterapeutycznych, które stosują różne podejścia do leczenia pacjenta. Każda psychoterapia stawia sobie za cel polepszenie jakości życia pacjenta poprzez stosowanie różnych metod psychologicznych. Psychoterapeuta powinien być osobą godną zaufania, która będzie odpowiednio prowadziła pacjenta w celu poznania samego siebie.


Jak długo trwa psychoterapia

Na psychoterapię przychodzą pacjenci z przeróżnymi problemami, a sama psychoterapia posiada wiele nurtów. Głównym celem każdej psychoterapii jest poprawienie jakości życia pacjenta poprzez korzystanie z różnych metod psychologicznych. Nie da się jednoznacznie określić jak długo powinna trwać psychoterapia, ponieważ wiele zależy od samego pacjenta oraz problemu, z którym przyszedł na terapię. Należy się jednak liczyć z tym, że psychoterapia jest procesem długotrwałym, ponieważ często wymaga zmiany myślenia od pacjenta oraz jego samodzielnej pracy. Wiele zależy także od konkretnego nurtu psychoterapeutycznego i stosowanych metod. Psychoterapia może trwać nawet do kilku lat, a o jej przerwaniu decyduje zarówno terapeuta, jak i pacjent w momencie zauważenia znaczących postępów. Może się jednak zdarzyć, że dana psychoterapia nie przynosi rezultatu, więc w takiej sytuacji pacjent może poszukać pomocy w jakimś innym nurcie psychoterapeutycznym. W przebiegu samej psychoterapii ważne jest to, by pacjent miał zaufanie do terapeuty.


Początku psychoterapii

Psychologia bywa określana mianem nauki nowej i nauki starej, w zależności od podejścia. Psychologia znana współcześnie, oparta na przeróżnych badaniach naukowych, jest stosunkowo młodą dziedziną naukową. Jednak sam termin psychologia był znany już w czasach starożytnych i oznaczał naukę o duszy, więc od najdawniejszych czasów ludzi interesowały procesy psychologiczne zachodzące w człowieku. Badania nad psychologią oraz psychoterapią zapoczątkował Zygmunt Freud, zwany także ojcem psychoanalizy. Większość jego poglądów została jednak podważona przez późniejszych psychologów, jednak to Freud zapoczątkował nurt zwany psychoanalizą. Współcześnie psychoterapia korzysta z wielu zdobyczy naukowych, umożliwiając prowadzenie terapii w różnych nurtach psychologicznych. Sama psychologia jest nauką ciągle rozwijającą się, a w jej ramach przeprowadzane są różne badania naukowe. Psychoterapia korzysta z różnych podejść psychologicznych, takich jak podejście poznawczo-behawioralne, podejście humanistyczno-egzystencjalne oraz podejście psychoanalityczne.



© 2019 http://dla-zdrowia-i-urody.wypowiedzenieoc.com.pl/